Home > Články > Poznávačka > Fertőd-Rust a Neziderské jazero / Neusiedler See/ – 1. časť Fertőd

Fertőd-Rust a Neziderské jazero / Neusiedler See/ – 1. časť Fertőd

Fertod, Castle, Eszterháza, HungariaMaďarsko, Fertod, Neziderské Jazero

Zdravím Vás  na  „malviáckom blogu“. Je venovaný všetkým, ktorí radi cestujú, majú túlavé topánky a milujú všetko, čo s cestovaním súvisí. Aj keď  len za susedovie humná,  lebo aj tam sa dá objaviť niečo,  čo by ste možno nikdy nepredpokladali. Rada by som Vás  navnadila, odporučila a ukázala  pár miest, ktoré  stoja zo to  navštíviť a netreba na to minúť celý majland. Podebatujeme, čo sa oplatí vidieť, zažiť,  kúpiť či  ochutnať, pretože cestovanie je aj o gastronómii, ľuďoch, zvykoch, kultúre. Náš prvý virtuálny výlet  povedie  po stopách Esterházyovcov na zámok Fertőd v Maďarsku, konkrétne  do obce Fertödi.  Zámok je tiež  nazývaný ako  aj maďarský Versailles. Navštívime rakúske bocianie mestečko Rust a prevezieme sa loďou po Neziderskom jazere a nezabudneme ani na najmenších cestovateľov –  Family Park. 

Na dobrý výlet si potrebujete zobrať  zvedavosť  niečo nové vidieť  a zažiť.  To sme vo výbave mali, navyše počasie prialo ako na objednávku. Vyrazili sme ráno o šiestej  hodine  zo Žiliny a dorazili sme do Fertőd pred desiatou hodinou doobeda. Takže, ak sa rozhodnete navštíviť toto sídlo Esterháziovcov individuálne autom alebo cez cestovnú kanceláriu, ste tam zo Slovenska za pár hodín. Ak pôjdete cez CK o  cestu sa postarajú  skúsení vodiči a sprievodkyňa. Ak individuálne , GPS , informačné tabule či bedeker  to istia. Ideálne: cez rakúsky Pamhagen (v blízkosti Neziderského jazera) alebo cez Rajku smerom na Šoproň. Zo Slovenska, čo by kameňom dohodil, na otočku. Cesta je pohodlná, žiadné čakačky na rakúskych hraniciach sa nekonali.

Prvá zastávka zámok Fertőd.

Musím povedať, prekvapil. Je to kolos, postavený podľa vzoru v Versailles. Je krásny, jeden z najväčších v Maďarsku, ak nie najvačší. Perličkou je, že v zámku žije ešte potomok Esterháziovcov, 82 –  ročný pán /na prvej fotke pod článkom/. Maďari mu síce zámok zoštátnili, ale nechali mu tam priestor na bývanie, takže  tú krásu, ktorá mu v podstate patrí, užíva.  Treba si na zámok vyhradiť čas, pretože potom sa vám stane to, čo nám, že:  buď uvidíte dôkladne zámok alebo záhrady. Oboje je  nádherné, ale  dosť časovo náročné, pretože len záhrady , to je okolo 5 km chodenia. Súčasťou záhrad je aj záhrada ruží.  Zámok je  postavený do tvaru  podkovy.  O celú túto rokokovú nádheru sa postaral  princ Mikuláš Eszterházy, ktorý začal s jeho stavbou v roku 1762. Smotánka si tu užívala pompéznosť neslýchanej krásy. Nádherné  priestranné sály s bohatou zlatou kvetinovou výzdobou.  Zámok sa preslávil nielen svojou krásou, ale aj hostinami a zábavami. Známe osobnosti a  šlachta  vtedajšieho sveta si tu podávali kľučky. Panovníčka  cisárovná Mária Terézia bola jeho hosťom. Hudobný skladateľ J. Haydn tu prežil 30 rokov svojho aktívneho života a bol  dirigentom zámockého operného súboru.  Pravidelné koncerty a hudobné slávnosti každoročne pripomínajú jeho tvorbu.  Konajú sa tu honosné svadobné obrady.  Zámok  je prístupný pre verejnosť po celý rok, k dispozícii je 26 miestností, ale toho času sú niektoré v rekonštrukcii, tak sme ich nevideli všetky. Fotiť v zámku je povolené, až na zámocké múzeum, tam je zákaz.  Reprezentačné sály a francúzske záhrady sú krásou porovnateľné s vychýrenými zámkami kdekoľvek v Európe.  Záhrady určite prideme pozrieť ešte raz, pretože to bolo ako  z rýchlika a pre milovníkov záhradnej architektúry  sú  skvostom. Štyri eurká  vstup. Oproti zámku sú malé obchodíky a reštaurácie, kde si môžete kúpiť suveníry, či vypiť kávičku alebo dať si dobrý obed.  Ceny sú porovnateľné s našími.

Tento výlet nebola jednohubka, rozdelila by som ho na dve časti , aj keď my sme ho absolvovali na jeden šup.

Fertőd so záhradami, prípadne pozrieť  Neziderské jazero z jeho  maďarskej strany –  jeden výlet.  Rust  s Family parkom  pre deti a plavbou  po Neziderskom jazere z rakúskej strany –  druhý výlet. Inak budete mať naponáhlo. Neziderské jazero spája  síce hranične  obe krajiny Maďarsko s  Rakúskom a maďarský zámok Fertőd a rakúske  mestečko Rust je od seba len pár kilometrov vzdialené, ale je  čo vidieť ako u jedného , tak aj u druhého. Niekedy je menej, viac. Ale o tom si napíšeme viac v druhej časti, kto má prevahu a aj z  historického a geografického  hľadiska si povieme pár  zaujímavosti…

To by bolo pre zámok  Fertőd v malej kocke . Účelom písania týchto článkov nebude  zahltiť vás históriou so siahodlhými  rodmi,  letopočtami, rokmi alebo  opisom  architektúry, to si môžete  stiahnúť aj z  wikipédie.  Účelom je,  dať Vám dobrý tip na výlet alebo dovolenku.  O to ostatné  sa už kvalitná sprievodkyňa, delegáti  postarajú.. Buď z cestovnej kancerárie, ktorá zájazd organizuje alebo ich lokálna zámocka sprievodkyňa, ak pôjdete individuálne..  Materiálu vo forme letákov je tam všade dosť a na  mieste je  stánok s informáciami a letákmi v AJ, NJ, maďarčine…

Nabudúce si  v druhej časti napíšeme niečo o Ruste s Family parkom a Neziderskom jazere.  Cíťte sa tu ako doma:-)

Čo treba vidieť:

         reprezentačné sály a  francúzske záhrady

  • pozlátené sochy štyroch ročných období
  • apartmány kniežacieho páru Esterházy
  • zámocké múzeum /krásne zbierky dobových hodín, porcelánu…/
  • Medzinárodný hudobný festival a Týždne hudby

 

..